Σίγουρα, το τελευταίο που θέλει ο καθένας από εμάς να θυμηθεί είναι το πώς βίωσε μια μεγάλη και έντονη ερωτική απογοήτευση. Τι γίνεται όμως όταν ο ψυχικός αυτός πόνος παίρνει μορφή… τέχνης;
Η καλλιτέχνις Λάουρα Στίβενς, έχοντας βιώσει έναν άσχημο, επίπονο χωρισμό ύστερα από μία μακροχρόνια σχέση, αποφάσισε να παρουσιάσει τα συναισθήματά της μέσα από μια συλλογή φωτογραφιών που μόνο αδιάφορες δε θα μπορούσαν να περάσουν.
Η συλλογή, με τίτλο «Ακόμα ένας Νοέμβρης» επικεντρώνεται στα συναισθήματα του ανθρώπου όταν χάνει την αγάπη και βιώνει την απώλεια του ανθρώπου με τον οποίο είναι ερωτευμένος. Σε καθεμία από τις φωτογραφίες απεικονίζεται μια γυναίκα εμφανώς μελαγχολική άλλοτε χαζεύοντας από το παράθυρο, άλλοτε ξαπλωμένη και άλλοτε κουλουριασμένη στο χαλί να βιώνει τον πόνο του χωρισμού εμφανώς καταβεβλημένη.
Ανάμεικτα συναισθήματα πόνου, μοναξιάς και απελπισίας οδηγούν σιγά σιγά στο τελικό στάδιο του χωρισμού: αυτό της συνειδητοποίησης. Η εξέλιξη αυτή παρουσιάζεται μέσα από τις φωτογραφίες