Ο Νόμος της Έλξης στον έρωτα και τις ανθρώπινες σχέχεις με γοητεύει εδώ και πολύ καιρό και σπάνια συναντώ ανθρώπους που έχουν πλήρη επίγνωση του πόσο πολύ ο Νόμος της Έλξης επηρεάζει την καθημερινή τους ζωή. Ανεξάρτητα από το πότε κάνουμε πράγματα συνειδητά ή υποσυνείδητα, σε κάθε κομμάτι της ύπαρξής μας, λειτουργούμε ως ανθρώπινοι μαγνήτες στέλνοντας δονητική συχνότητα από τις σκέψεις και τα συναισθήματά μας και προσελκύοντας πίσω περισσότερο από αυτό που έχουμε στείλει.
Δυστυχώς, πολλοί από εμάς είναι τυφλοί απέναντι σε αυτό το δυναμικό που βρίσκεται μέσα μας – γεγονός που το κάνει πολύ εύκολο να αφήνουμε τις σκέψεις και τα συναισθήματά μας ανεξέλεγκτα. Αυτό στέλνει τις λάθος σκέψεις και προσελκύει περισσότερα ανεπιθύμητα συναισθήματα και γεγονότα στη ζωή μας.
Είναι ο Νόμος της Έλξης αληθινός;
Ο Νόμος της Έλξης μπορεί να παρατηρηθεί σε όλη την ιστορία, ο οποίος για πρώτη φορά πιστεύεται ότι διδάχθηκε στους ανθρώπους από τον Βούδα: «Αυτό που έγινες είναι αυτό που σκέφτηκες». Υπάρχει μια πανάρχαια πεποίθηση μεταξύ των πνευματιστών ότι έλκεις στη ζωή σου ό,τι βγάζεις προς τα έξω.
Πρόσφατα, εμπνευσμένοι συγγραφείς όπως ο Deepak Chopra, η Esther και η Jerry Hicks και ο Wayne Dyer έριξαν φως σε αυτές τις ιδέες παρουσιάζοντας τρία βιβλία: «Ο νόμος της έλξης», «Ζητήστε και σας δίνεται» και «Η δύναμη της πρόθεσης».
Στη συνέχεια, «Το Μυστικό» της Rhonda Byrne, έφερε κοντά πολλούς ηγέτες της σκέψης σε αυτόν τον κόσμο και διέδωσε την εμπειρία διαφορετικών ατόμων που υποστηρίζουν αυτή την αρχή. Στο «The Secret» μάθαμε ότι αυτό βασίζεται σε επιστημονικές αρχές που αναφέρονται στην κβαντική φυσική και υποστηρίζουν αυτό το επιχείρημα: «Ότι θα προσελκύσεις στον εαυτό σου ό,τι βγάζεις προς τα έξω».
Ενέργεια, δόνηση, χημεία
«Το όμοιο έλκει το όμοιο», αυτό αναφέρεται στο νόμο της έλξης. Όλες οι έλξεις βασίζονται στην ενέργεια, τη δόνηση, τη χημεία ή όπως αλλιώς το ονομάζετε, όλα είναι το ίδιο πράγμα. Στέλνετε μια συχνότητα και αυτή έλκει κάποιον ή μια κατάσταση της ίδιας συχνότητας.
Οι άνθρωποι με υψηλή συχνότητα, οι άνθρωποι που αγαπούν και εκτιμούν τον εαυτό τους, είναι ευτυχισμένοι άνθρωποι που δονούνται σε υψηλή συχνότητα και προκαλούν θετική ανταπόκριση στους άλλους. Ενώ οι άνθρωποι με χαμηλή συχνότητα, οι άνθρωποι που είναι ανασφαλείς και εγκαταλείπουν τον εαυτό τους, προκαλούν αισθήματα άγχους στους άλλους, αν εμείς οι ίδιοι είμαστε αγχωμένοι.
Οι άνθρωποι που είναι θετικοί, ανοιχτοί, δοτικοί, στοργικοί και ευγενικοί με τον εαυτό τους και τους άλλους δεν έλκονται από ανθρώπους που είναι αρνητικοί, κλειστοί και έχουν ανάγκη από έγκριση και προσοχή. Αν και κανείς δεν αναζητά σκόπιμα κάποιον που είναι κλειστός, αρνητικός και άπορος, ωστόσο, αν είστε εσείς έτσι, αυτό θα προσελκύσετε στη ζωή σας.
Η έλξη και το επίπεδο της συναισθηματικής σας υγείας
Το ακούω αυτό τόσο συχνά: «Είμαι καλός άνθρωπος, αλλά συναντώ συνέχεια τους λάθος ανθρώπους στη ζωή μου», ακολουθούμενη από το «Μήπως κάνω κάτι λάθος;».
Όταν μάθετε να εκτιμάτε τον εαυτό σας και να αναλαμβάνετε την ευθύνη για τα συναισθήματά σας, θα έλκεστε από ανθρώπους που επίσης εκτιμούν τον εαυτό τους και θέλουν να μοιράζονται αγάπη αντί να παίρνουν αγάπη. Δεν θα καταλήξετε πλέον με κάποιον που κρίνει, κατηγορεί ή βλέπει τον εαυτό του ως θύμα. Απλώς δεν θα βρίσκετε αυτό το άτομο ελκυστικό, καθώς δεν βρίσκεται στο επίπεδο της συναισθηματικής σας υγείας.
Φυσικά, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αναλάβετε δράση αν θέλετε να αυξήσετε το επίπεδο της συναισθηματικής σας υγείας, από το οποίο κάποιοι μαθαίνουν:
- Να είστε παρόντες στο σώμα σας αντί να είστε κολλημένοι στο μυαλό σας αποφεύγοντας τα συναισθήματά σας,
- Να αναγνωρίζετε τι σας λένε τα συναισθήματά σας αντί να προστατεύεστε από αυτά με διάφορους εθισμούς και αυτοκριτικές,
- Να αναλαμβάνετε δράση για λογαριασμό σας αντί να περιμένετε από άλλους να το κάνουν αυτό για εσάς.
Πίσω από όλες αυτές τις ιδέες βρίσκεται η ιδέα της σύνδεσης – είμαστε συνδεδεμένοι μέσα και έξω. Αυτό που σκεφτόμαστε και νιώθουμε επηρεάζει όχι μόνο το πώς θα ενεργήσουμε εμείς αλλά και το πώς θα ενεργήσουν οι άλλοι. Το βάθος των συναισθημάτων και των πράξεών μας είναι μια κρίσιμη μεταβλητή για να «προσελκύσουμε» αυτό που θέλουμε στη ζωή μας.