Ένα έγκλημα που συγκλονίζει την τοπική κοινωνία και προκαλεί ερωτήματα για την αλήθεια πίσω από την τραγωδία
Στο Μεσολόγγι, μια μικρή πόλη γεμάτη ιστορία και μυστήριο, ένα νέο σκοτεινό κεφάλαιο γράφεται μετά τη δολοφονία του 31χρονου Μπάμπη Κούτσικου και την εύρεση του άψυχου σώματός του πριν 2 ημέρες. Ο κύριος ύποπτος, ένας 50χρονος κρεοπώλης, βρίσκεται αντιμέτωπος με σοβαρές κατηγορίες, καθώς οι αστυνομικές έρευνες και οι αποκαλύψεις φαίνεται να συγκεντρώνουν ένα αρκετά βαρύ φάκελο εναντίον του.
Η υπόθεση αυτή άρχισε να ξεδιπλώνεται όταν ειδικά εκπαιδευμένος σκύλος της αστυνομίας εντόπισε τη σορό του Μπάμπη έξω από την πόλη. Αυτό το εύρημα έφερε τον κρεοπώλη στο επίκεντρο των ερευνών. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κατηγορούμενος κρατείται στην Πάτρα, ενώ αναμένεται η απόφαση αν θα μεταφερθεί στις φυλακές Κορυδαλλού ή θα χρειαστεί να επιστρέψει στα δικαστήρια Μεσολογγίου για περαιτέρω κατάθεση.
Στη διάρκεια της ανάκρισης, οι στιγμές που περιγράφονται είναι γεμάτες ένταση και δραματισμό. Ο κρεοπώλης φέρεται να δήλωσε αθώος παραδεχόμενος ωστόσο ότι είπε ψέματα για το σημείο όπου υποστήριξε ότι άφησε τον Μπάμπη τη νύχτα του εγκλήματος. Η είδηση της ανακάλυψης της σορού φαίνεται να τον «έσπασε», όπως αναφέρουν αστυνομικές πηγές.
Ο 50χρονος υποστήριξε ότι δεν γνώριζε για την εξαφάνιση του Μπάμπη, παρά το γεγονός ότι η υπόθεση κυριαρχούσε στις ειδήσεις. Αναφέρει επίσης ότι ο Μπάμπης είχε μαζί του όπλο την τελευταία φορά που τον είδε, αλλά δεν γνωρίζει περισσότερα για τις προθέσεις του ή το πώς ήρθε σε κατοχή του όπλου. Εκτός από αυτό, ο κατηγορούμενος παραμένει σε ήρεμη ψυχική κατάσταση, δηλώνοντας ότι δεν εμπλέκεται στη δολοφονία.